Як рівнянам управляти фінансами в час кризи

фото: dt.ua

Спостерігаючи за своїми родичами з міста Дубно, приходжу до висновку, що деяким людям не вистачає інформації про те, як управляти своїми фінансами та життєвим станом. Особливо в кризу. Деякі думки статті можуть здатися банальними та всім зрозумілими, але незамінними.

Прийшла нова реальність – мала ймовірність того, що поточна криза зможе закінчитися сама собою через півроку, та й чекати її закінчення в ближньому майбутньому не варто. Для мінімізації втрат варто зрозуміти і прийняти те, що це не стільки криза, скільки нова реальність: важка та неприйнятна, яка прийшла на роки.


Криза – це всерйоз та надовго. Це неприємність, яку треба, напружившись, перетерпіти, а просто нове життя – в якому треба не тільки виконувати свої обов'язки, а і отримувати задоволення. Тому економити, звичайно, прийдеться. Але безглузда «економія на сірниках» обернеться колосальними збитками. Тому харчування, навіть мізерне, має бути не тільки калорійним, а й збалансованим: включати необхідну пропорцію білків, жирів та вуглеводів, а також необхідні вітаміни та мікроелементи (про останні зазвичай забувають). Не можна економити на здоров'ї. Це не означає бездумне виконання всіх рекомендацій першого зустрічного лікаря, а детальну перевірку усіх рекомендацій і підбір більш дешевих аналогів ліків (але саме аналогів, а не погіршених варіантів, які можуть пошкодити здоров'ю!).

Навіть за найжорсткішої економії необхідні розваги: без них ви просто зійдете з глузду. Вони не повинні бути дорогими: проведення часу в сімейному колі, спільний перегляд фільму по Інтернету. Але розваги важливі не менше, ніж вітаміни.

Найкращий спосіб економії – постійний аналіз витрат. Кожного дня записуйте свої витрати та аналізуйте їх, а в кінці тижня та місяця підводьте підсумки. Скоріш за все, Вам буде соромно, коли Ви побачите масштаби своїх не корисних, і не маючих логічного пояснення витрат, то це буде цілком нормально. Корисно розраховуватися не банківською картою, а готівкою: психологи давно підмітили, що людина, розраховуючись карткою, не відчуває фізичного акту втрати грошей і тому витрачає набагато більше.

Не беріть позик, якщо є найменша можливість цього не робити. Якщо ж ви виявили себе в критичній ситуації і не можете сплачувати кредити – не ховайтеся, а вступайте в переговори з банком.

Багато банків співпрацюють з кредитними колекторами: зіткнувшись з їх хамською атакою (звичайно, колектори бувають і нормальними, але, наскільки можна стверджувати, надзвичайно часто вони просто намагаються довести жертву до сердечного приступу), вивчайте свої права, не піддавайтеся на провокації, записуйте телефонні розмови і при найменших погрозах звертайтеся у відповідні органи. При звичайній «грі на нервах» (а з цим часто можуть користуватися на родичах боржника) допомагає звичайне пояснення, що подібна поведінка часто веде до онкологічних захворювань: частина колекторів, які більше нагадують телефонних терористів, все таки лякаються і переорієнтовуються на більш зручні жертви.

Тримайтесь за свою роботу. Пам'ятайте, що за кризи важливий не стільки розмір доходу, як його регулярність, адже це забезпечує хоч якусь впевненість в завтрашньому дні та тримає вас «в тонусі». Збереження, навіть які здаються великими, мають властивість закінчуватися - причому зазвичай набагато раніше, ніж Ви розраховували.

Постарайтеся стати на своїй роботі незамінними та знайте свої права. Якщо ваша професія затребувана не в вашому, а в іншому регіоні – переїдьте туди, як би важко це не було.

Найголовніше – укріпляйте людські відносини: сім'ю та дружбу. Пам'ятайте, що вашим основним капіталом буде капітал людський.

Автор матеріалу: читач ERVE.UA.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: