Витримка рівненських «копів» і культура рівнян: погляд збоку (ФОТО)

Цей авторський матеріал напрошувався давно. Але для нього було важко підібрати думки через нестачу чисто суб’єктивного враження збоку. Тепер із упевненістю ці думки можна викласти на розсуд загалу, бо на спостереження було витрачено кілька годин. Мова піде про відносини «копів», базарників і пішоходів.
 

Наперед варто сказати, що жоден патрульний не був попереджений про те, що за їхньою роботою слідкують. Відтак ніхто не підігравав і поводився абсолютно природно. В цьому і була вся суть.

Слідкувати довелось за тим, як патрульна поліція приборкувала стихійну торгівлю на вулиці Сагайдачного в районі центрального ринку. Тема абсолютно відома для тих, хто цікавиться місцевими новинами і ERVE.UA не один раз описувало ситуацію.

Все почалось із вівторка після Трійці – «копи» просто не дали ставати базаринкам на старі «пригріті» місця на зупинці, на тротуарі.
 Не штрафували, а просто попереджали. На свою адресу люди у формі почули не одне лихе слово від тих, кого змусили шукати місця в межах ринку. Але поводились «копи» тактовно, стара міліція так не вміла... а може соромилась показати... Це не слова, а здобуті за роки журналістської роботи власні враження.

Наступного дня обурені базарники, серед яких були впізнані й перекупники, перекрили вулицю. Кілька годин вони просто ходили по «зебрі», щоб привернути до себе увагу. Але це не дало нічого, крім цілого потоку новин про цю подію і коментаря мера, який тільки подякував патрульним за те, що виконують Закон.


Перекриття вулиці Сагайдачного патрульні «відпрацювали», можна сказати, взірцево. Поворот із Соборної перекрили заздалегідь, щоб не створити затор із машин, які могли повернути і потім змушені були б їхати назад. Ті ж «копи», які були безпосередньо в епіцентрі перекриття, людям право на протест не обмежували і нікого не відтісняли. У підсумку, ця «акція» закінчилась доволі нудно і ні до чого не призвела.


Але дні наступні були найцікавіші для спостереження за культурою різних сторін, за роботою патрульних і за поведінкою рівнян, які торгують/купують на ринку. Далі спостереження про це – в деталях.

Наразі не буде помилковим твердження, що місто поділилось на дві частини. 1. Це ті, хто за те, щоб вулична торгівля продовжувалась, мовляв, людям треба ж заробляти і годувати сім’ї. 2. Це ті, хто за те, щоб ринок залишався ринком, а тротуар – тротуаром, на якому не розводиться бозна-що.

Чисто суб’єктивна авторська думка: я відношусь до другої категорії, бо мало не щовечора бачу, в який смітник після «нещасних бабульок» перетворюється вулиця Сагайдачного у центрі міста. Я розумію, що все це прибере двірник. Але він прибере це зранку, а увесь вечір ця частина міста буде просто «свинюшником». І так, я вдячний «копам» за їхнє намагання це змінити.


А тепер про культуру людей. Уже на наступний після протесту день, зрозумівши, що шансів у них мало, усі базарники із тротуару намагаються вміститись на вулиці Полуботка. Ах так, і іноді між собою сварились за місце. Ось на фото нижче, наприклад, літня жінка (з помаранчевими рукавами) свариться за місце із дівчиною, яка продає картоплю. Бабця прийшла пізно, а дівчина, як виявилось, має іще одне місце навпроти, тобто вже цілих два. Глухий кут? Глухий кут... Щоб не заходили за умовну лінію перетину із вулицею Сагайдачного, на межі стоїть тендітна дівчина-патрульна. Усім, хто намагається виставити свій крам в недозволеному місці, ввічливо пояснює, що цього не буде. І ось знаходиться бабуся-скандалістка, яка намагається «авторитетом» віроломно стати там, де вважає за потрібне. На зауваження реагує агресивно, мовляв, у складних умовах і треба терміново продати. Зрозумівши, що, як і всім, кому скрутно, доведеться шукати місце деінде, кидає кілька «лагідних» у бік патрульної і йде. У дівчини на обличчі виступає помітний осад. Але після цього ніяких дій, просто «проковтнула» образу…

У цей час інші копи, розійшовшись по периметру, намагаються нагадати людям, що «зебра» на вулиці намальована не просто так. Вдається це відверто непросто, бо потік людей шалений, а пояснити кожному, що за це можна отримати й штраф – неможливо фізично.


Що прикметно: абияк ідуть не тільки літні люди, які бачать ціль і не бачать до неї перепон, а й молоді хлопці та дівчата, яким, здавалося б, пройти кілька метрів убік і перейти культурно – взагалі не складно. Але всередині у них вже «старечий совок» і жодного натяку на європейського громадянина.


Яскравий випадок… Невисокого зросту патрульна намагається показати кремезному чоловікові (на вигляд – років 60-65), що ось вона – «зебра», а по діагоналі ходити – не по правилах. Але реакція чоловіка агресивна: дівчину він відштовхує і складається враження, що замахнувся для удару. Проте стримався. Патрульна просто відійшла вбік, а чоловік, клянучи їх за виконання роботи, пішов собі геть. Зробити фото цього яскравого моменту, на жаль, не вдалось -  все сталось дуже швидко. Але і дівчина-«коп», і її напарники, які стояли збоку і були свідками цієї ситуації, проковтнули образу і не оштрафували старшого чоловіка. Хоча мали повне право…

Наступного дня операція, яку я сам для себе назвав «Чиста вулиця-слухняний пішохід» продовжилась. На зміну прийшли вже інші патрульні. Ці здались більш рішучими: «ловили», хто йшов навпрошки і виносили усні попередження. Без персональних образ, але на хвильку навіть навіялось порівняння, що поліцейські – це пастухи, а люди – то отара, якій палкою потрібно показувати, де переходити дорогу.


Традиційно знаходились ті, хто просив «не вчити жити» і підказував, що «ідіть ловіть бандитів, а не ви тут граєтесь»… Усе це патрульні витримали і ніхто жодного разу за півтори години спостереження не те, що не «огризнувся», але і не глянув криво. Порівнюючи із роботою ППСників, за якою теж колись довелось поспостерігати – то толерантність нових «копів» просто зашкалює.

До слова, на перетині вулиць Полуботка-Сагайдачного в поміч патрульним навіть почепили троса, щоб загородити прохід в невстановленому місці. Але акробатичні здібності і в молодих, і в «бабульок» ще не втрачені – ця перешкода стала для них своєрідним викликом, під нею вони абсолютно спокійно прогинались і йшли «навпрошки». Відповідно, до них одразу біг «коп» і журив пальцем. Усе це було схоже на те, як біжить матір до маленької дитини, яка нашкодила…

P.S. До чого, власне, все це написано. Напевно, усі хочуть, щоб ми були цивілізованим містом, цивілізованою областю, цивілізованою країною. Ну добре, не всі хочуть, бо хтось і так у своїй зоні комфорту… Але ж люди хочуть, щоб платили вчасно зарплату чи пенсію – це ж по правилах. Хочуть, щоб водій маршрутки брав пільговиків – це ж по правилах. Хочуть, щоб водій зупинявся перед переходом і пропускав пішохода – це ж по правилах. І таких правил можна навести чимало, перехід по «зебрі» – одне із таких правил. Але якщо ці правила вперто ігнорують пішоходи, то чи в праві вони вимагати, щоб інші робили все за правилами?! Зміни починаються із кожного з нас… 

Ще один P.S. Як видно на фото журналістки Анни Махно, навіть голуб, який вміє літати, готовий показати приклад правильного перетину вулиці...


Богдан ВЕРТИНСЬКИЙ

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: