Як рівнянка у Китаї вчила іноземців до Великодня яйця розписувати (інтерв`ю)

У неї любов до творчості з дитинства, бо виросла у творчій сім`ї. Спочатку як усі вишивати і шити любила, згодом – закінчила Рівненську художню школу, а тепер там викладає та є заступником директора з навчально-виховної роботи. Рівненська майстриня з писанкарства Наталя Дребот розповіла кореспонденту ERVE.UА про свій творчий шлях, і про те, як нещодавно вона провела в Китаї майстер-клас з писанкарства.

- Наталю, як взагалі розпочали займатися писанкарством?

- У шкільному віці закінчила Рівненську художню школу. Після того - вступила в коледж в Чернівецькій області. Там ближче познайомилася з мистецтвом писанкарства. Бо це був край, де «народжувалися» писанки. Але тоді мене це не захопило. Пізніше, у 2006 році, коли я вже працювала у художній школі, до нас приїхали з майстер-класом з писанкарства. Спробувала і мені сподобалося. Відтоді, ось вже 11 років, я не випускаю з рук писачок. Тобто почала займатися писанкарством в дорослому віці. Крім того, виготовляю витинанки та малюю.

- Як потрапили в Китай?

- Це все трапилося дуже неочікувано та незаплановано. Спочатку мене запросили провести передвеликодній майстер-клас з писанкарства для дорослих у обласній бібліотеці. Після нього до мене звернувся рівнянин Михайло Іжик, який тривалий час живе та працює в Китаї та передав запрошення голови культурно-інформаційного відділу «Українського дому» в Пекіні Яни Шуляк про проведення майстер-класів з писанкарства, в рамкакх культурного обміну та акції популяризації України в Китаї. До речі, про мене Михайло прочитав саме на ERVE.UA. Мені запропонували поїхати в Китай. Дали одну ніч на роздуми. Це був шок. Але мої рідні підтримали таку ініціативу, і вже через два тижні я полетіла до Піднебесної.

- Скільки часу ви провели в Китаї і що за цей період встигли?

- Разом з перельотом туди і назад перебувала в Китаї 13 днів. За цей час я дала 12 майстер-класів з писанкарства. Про вихідних проводила їх двічі на день. Це все відбувалося в «Українському домі» в Пекіні. Мої майстер-класи відвідали представники різних країн. На них були присутні представники громадян Китаю, Південної Кореї, Франції, США, Великобританії, Філіппін, Польщі, Російської Федерації та Туркменістану. Люди, які прийшли на подію, пропонували мені приїхати в Пекін ще раз. Їм дуже сподобалося. Якщо запросять ще раз - то з радістю відгукнуся на запрошення. Окрім того, я ще представляла власну виставку писанок та витинанок.

- Як іноземці реагували на писанку?

- Ми робили традиційні українські писанки. Для них це зовсім інша культура. В китайців ніби перевернулася свідомість, коли вони бачили як ми розписували яйце. Їм надзвичайно сподобалося. Дуже цікавим їм видався процес нанесення на воску на яйце. До речі, деякі китайці на писанці малювали свої ієрогліфи. Також незвичайним інструментом для них був писачок. У перший день іноземців було не так багато. Проте після оприлюднення фото з першого майстер-класу людей прийшло в рази більше.

- Відомо, що на сам Великдень ви були в Піднебесній. Чи вдалося вам відсвяткувати Пасху згідно українських традицій?

- Лише у перший день Великодня я перебувала в Китаї. З діаспорою в «Українському домі» ми накрили дуже скромний стіл: яйця, паску, ковбасу та салат. До речі, паску ми замовляли в кримчан, які в Китаї відкрили своє кафе. Вони і пекли паски на замовлення. На жаль, пасхальний кошик ми не змогли освятити, бо не було запрошеного з України священика. На другий день Великодня у мене був літак.

- Що окрім майстер-класів ви ще відвідали в Китаї?

- Познайомилися з китайською архітектурою. Це надзвичайно. Також мене вразила їхня культура. В одному із буддистських храмів побачила як люди моляться, використовуючи ароматизовані палички. Що цікаво, у них запалюють саме палички, а не свічки. Ще Яна Шуляк організовувала мені екскурсії по місту. Спочатку думала, що в Китаї через «висотки» - неба не видно. Але тут видалося навпаки: піднімала очі вгору і бачила безмежну блакить...

Спілкувалася Анастасія БОДНАРСЬКА 

Фото із особистого архіву Наталі Дребот

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: