Начальник розповів, як на Рівненщині шукають нелегалів

Ілюстраційне фото: iPress.ua

З новою мінімалкою окрім цін та податків до підприємців «нагрянули» і перевірки. Тепер вони мають не лише справно платити, а й зареєструвати кожного працівника на підприємстві. Адже за одного нелегала роботодавцю доведеться сплатити 30 мінімальних заробітних плат. Проте все ж підприємцям дають «поблажки» у вигляді терміну на усунення недоліків на підприємстві. Що може стати підставою для проведення перевірок, як вони проводяться і що робити у разі, коли до Вас «зазирнули» шахраї кореспонденту ERVE.UA розповів начальник управління Держпраці в Рівненській області Юрій Наконечний.

Це не «рейд», а профілактика

«Ми не намагаємося одразу накласти штрафні санкції на роботодавців, чи застосовувати інші важелі, коли приходимо на перевірку. Перевірка направлена на те, щоб показати, де порушуються права працівників. Тобто основна мета - захистити права працівників. Адже здебільшого працівники не знають, що вони мають право на додаткову відпустку чи на доплату. До того ж, якщо графік роботи у працівника з 8 ранку до 23 години і він отримує 3200 - це є порушенням з боку роботодавця. Адже мінімалка виплачується за вісім годин роботи»


Вони приходять або самі, або за скаргою


Ілюстраційне фото: kadrovik.ua

«В кожному районі області була створена робоча група, до складу якої входили працівники органів Пенсійного фонду, представник податкової служби, якщо є необхідність органи служби зайнятості, представники місцевого самоврядування або державної влади. Вони відвідують місця торгівлі або місця здійснення діяльності суб`єктів господарювання з метою спростування або підтвердження фактів нелегальної зайнятості. Говорячи на прикладі, комісія приходить на торгову точку і запитує, що це за продавець, чи він офіційно працює, чи укладався з ним трудовий договір чи наказ про прийняття на роботу. Далі складається відповідна довідка, в якій вказується число перевірки, склад комісії та результат перевірки. Окрім офіційних документів, підставою для перевірки можуть стати і скарга самого працівника або ж його колег».

«Щасливчики» мають 10 днів

«Перевірка може бути планова або позапланова. Планові перевірки на 2017 рік можна подивитися у нас на сайті. Відмінність між плановою та позаплановою перевіркою в тому, що суб`єкт господарювання за 10 днів до початку планового заходу офіційно повідомляється про планову перевірку. За таким принципом він може підготуватися».

Недешевий нелегал

«У разі допуску до роботи працівника без оформлення трудового договору роботодавець повинен сплатити 30 мінімальних заробітних плат, тобто 96 тисяч гривень».

«Поблажки» для підприємців

«Нерідко під час перевірок підприємці усувають частину недоліків своєї діяльності. Зокрема, несвоєчасна виплата зарплати, порушення чи проблеми з документацією, нелегальні працівники та інше. Однак, окрім цього, роботодавцям дається певний термін на усунення порушень, які у них виявлені під час перевірки. В кожному випадку це окремий термін. Це може бути п`ять або десять днів. Адже термін визначається в залежності від кількості персоналу та обсягу роботи».

«Перші шапки» уже полетіли

«За перший квартал 2017 року здійснено 25 перевірок з питань легалізації оформлення трудових відносин. З них 13 перевірок за матеріалами довідок районних або міських робочих груп. 13 працівників були залучені до робіт без укладання трудового договору, де у 9 суб`єктів господарювання 19 працівників були допущені до роботи без своєчасного повідомлення органів фіскальної служби про прийняття працівників на роботу. Крім того маємо ряд суб`єктів господарювання, в яких 21 працівник виконував роботу на підставі цивільно-правових договорів, які мали ознаки трудових. Однак великих фінансових санкцій поки не було накладено. В загальному за проведеними перевірками було виявлено 70% порушень».

Минулий рік обійшовся підприємцям Рівненщини не дешево

«За 2016 рік на Рівненщині було проведено порядку 800 перевірок. Якщо говорити про додержання законодавства про працю, то в загальному за минулий рік було накладено фінансових санкцій у сумі 760 тисяч гривень».

Обережно шахраї

«Були повідомлення, що приходить особа і представляється інспектором Держпраці, а потім домовляється із підприємцем, як будуть «вирішувати» питання. Проте поки ми за руку нікого не спіймали. Намагалися з`ясувати, хто і де дозволяє собі такі речі»

Потрібно запитувати про документи

«Коли приходить інспектор із перевіркою, він у першу чергу має пред`явити документ, в якому було б зазначено посаду, номер посвідчення та місце роботи. Також він повинен показати направлення, де зазначено мету, чому він прийшов із перевіркою. Якщо вагаєтеся, потрібно телефонувати 63-60-70 - це наш телефон, щоб пересвідчитись, чи був факт такого направлення».

Вікторія МАКСИМЧУК 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: