Дослідник з Рівненщини знайшов схожість між українцями та цивілізацією Майя

фото: ФОКУС

Уродженець Костополя, доктор філософії, співробітник Каліфорнійського університету у Девісі (США) Юрій Полюхович ось вже 15 років цікавиться культурою Майя. Він переконує, що представники древньої цивілізації існують і донині. Кореспондент ERVE.UA поспілкувалася з членом Європейської асоціації дослідників культури майя, співдиректором проекту з документації написів Майя у Мексиці, заступником редактора наукового журналу «Glyph Dwellers» про його дослідження.

- Юрій, як ви почали цікавитися саме цивілізацією Майя?
- Як усі діти я був дуже допитливим. Цікавився усім, що мене оточує. В дитинстві я спочатку почав для себе досліджувати культуру Єгипту. З часом любов до дослідження історії інших цивілізацій взяла своє. Згодом я для себе відкрив культуру Майя і досі намагаюся розгадати їхні загадки. Мене цікавить передусім те, що Майя є прикладом стародавньої цивілізації, що розробила власну систему писемності і використовувала її для фіксації своєї історії.


- В яких країнах ви вже досліджували стародавню цивілізацію?
- Взагалі їхні поселення базувалися на території п’яти країн. Зокрема, це Гватемала, Мексика, Беліз, Гондурас, Ель-Сальвадор. Туди я з 2002 року разом з колегами по науковому проекту «База даних ієрогліфічної писемності майя» Каліфорнійського університету виїжджаю на дослідження. Ось вже наприкінці цього місяця знову планую летіти у Мексику. Загалом вже я побував у декілька десятків експедиціях.


- Чим вас захоплює культура Майя?
Історія стародавніх майя охоплює процес становлення, піднесення й занепаду однієї із найрозвиненіших цивілізацій доколумбової Америки. Суспільство майя мало чіткий поділ на класи знаті, священиків, воїнів, ремісників, торговців, селян і рабів. Люди там переважно займалися землеробством. Дуже цікавою є їхня архітектура. Майя намагалися інтегрувати будівлі в природу. Свої найважливіші споруди - храми вони будували на пірамідальних платформах. Ще древній цивілізації були поширені майданчики для гри в м’яч. Нині культурою Майя починають цікавитися все більше і більше людей. Буває, телефонують, і просять завезти на екскурсію туди, де ще не ступала нога людини.


- Чи часто ви зустрічали реальних представників Майя?
- Багато хто думає, що ця цивілізація зникла. Неправда: вони досі існують. Їхнє населення розташовується на такій площі як територія Швеції. Чисельність їхня складає близько 6 мільйонів осіб. Туди входить 28 груп поселень, які відрізняються між собою мовою. Це схоже до того, як слов’яни діляться на різні народності: українців, білорусів тощо. Також населення має свою грошову одиницю. Це такі ж люди як і ми з вами.

фото:Science Ukraine

- До речі, про українців. Чи є у нас якась схожість з такою далекою і древньою цивілізацією? 

- Звичайно. По-перше, Майя існували в період часу ще до нашої ери. Так само як представники Трипільської культури на території України. Також українці використовують багато слів, запозичених від Майя. Зокрема, це шоколад, какао та сигарети. Вони теж вирощують кабачки, кукурудзу, помідори. Загалом є схожі риси.


- Про що мрієте?
- Я щаслива людина і вірю, що усі головні відкриття ще попереду. Крім того, хочу відзняти повноцінний фільм про культуру Майя. Поки що це не вдалося, адже дрон, за допомогою якого ми знімали територію цивілізації, зламався. Тому працюємо далі.

Спілкувалася Анастасія БОДНАРСЬКА

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: