«Велике Рівне»: хто стоїть на шляху до об’єднання із селами

Ілюстраційне фото: Google Sites

В Україні вже третій рік триває реформа децентралізації. Маленькі села об’єднуються навколо більшого сусіда. Рівне ж не поспішає створювати ОТГ. Кореспондент ERVE.UA вирішила дізнатися, чому ситуація «стоїть» на місці.

За словами мера Рівного Володимира Хомка, він не проти об’єднання. А навпаки – за. Рівненська міська рада, навіть, приймала рішення про готовність до ОТГ.

«Я звертався на нараді, де були присутні усі сільські голови, що ми готові без будь-яких умов об’єднуватися з усіма тими громадами, які навколо міста. Це добровільне об’єднання. Тобто я не можу «притягнути» до себе. Якщо ми цього не зробимо, то затиснемо Рівне в такі «лещата», і зіпсуємо територію навколо міста. Насправді нам треба розробити один спільний генеральний план території. Не на користь міста і не на їхню користь. Тоді ця земля буде використана з користю для всієї тієї громади, яка проживає на цій об’єднаній території. Якщо цього не зробити – земля буде зіпсована», - говорить мер.

Він додає, що громада хоче об’єднуватися, але всі сільські голови категорично проти. Бо люди не зовсім розуміють, що має відбутися. Хомко каже, що ніхто не дивиться на відповідні розрахунки і не вчитується в суми.

Це підтверджує і секретар міської Ради Сергій Паладійчук.

«До виборів 2015 року були комунікації із Шпанівською сільською радою, з претендентами на крісло селищного голови Квасилівської селищної ради, з багатьма лідерами Обарівської сільської ради. Але після виборів 2015 року, особливо останніх півроку, не селищні голови шукають контакту, а місто всілякими можливими варіантами шукає комунікацію з селищними головами. Вони вважають, що ситуація, яка є, дуже комфортна. Адже мешканці їхніх сіл користуються рівненськими лікарнями та інше. А зі свого боку думають так: прийняття рішення треба нам, щоб ми вирішували за громаду, що там і як. Дуже часто селищні голови лякають своїх мешканців, що «якщо ми приєднаємося до Рівного, то ми будемо на посаді «меншого брата».

За його словами, у Верховній Раді України в першому читанні був прийнятий закон, який дасть можливість великим мегаполісам та населеним пунктам спростити процедуру приєднання тих територій, які, по суті, є міськими.

На фото: Бармаки, джерело OLX.ua

«Ми з вами розуміємо, що деякі території Обарова, Великого Житина, мається на увазі Бармаків, Колоденки, – є по факту міськими. Готуються економічні матеріали, статистика, щоб мешканці населених пунктів, що проживають біля міста Рівне, розуміли, що це для них колосальна можливість та перспектива. Аби вони менше слухали отих своїх сільських голів, які бояться втратити якісь свої регалії, тоді б місто Рівне вже давно мало перспективу розвитку», - підсумовує Сергій Паладійчук.

Та на яких саме умовах будуть пропонувати об’єднуватися – поки що він секрет не розкриває.

Директор центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Сивий розповідає, що згідно цього закону в разі об’єднання сільські голови аж ніяк не втрачають свої повноваження. Навпаки – вони стають повноправними членами міськвиконкому і можуть вирішувати питання села. А мер міста, де відбувається розширення, не переобирається. Також є низка перспектив, які очікують на сільських жителів, якщо території біля Рівного увійдуть в міську громаду.

На фото Руслан Сивий

«Це якісні медичні послуги, дошкільна і позашкільна освіта тощо. Мінус той, що інфраструктура в сільських радах – недостатня, і місто Рівне, маючи свої проблеми, буде займатися проблемами сільських рад. Але в перспективі – це перші 4-5 років. Я вважаю, що це вже буде не мінус, а перевага для сільських жителів. Акцизний збір від паливно-мастильних територій постійно змінюється. Заправляється багато людей, а кошти отримує одна сільська рада. Це несправедливо. Розглядається, щоб кошти йшли в дорожній фонд і ділилися між всіма сільськими радами. Якщо міські жителі мають право першочергово приводити дітей в садочки, то в разі об’єднання це буде доступно і сільським жителям. Також в разі об’єднання є субвенція на сільських жителів. І Рівненська громада зможе отримувати великі фінанси на розвиток сільського населення», - розповідає він.

Щодо Рівного, на його думку, місто для свого розвитку потребує територій. Руслан Сивий каже, що серйозний інвестор, коли розглядає Україну для своїх інвестицій, дивиться на людські, земельні ресурси та можливість співфінансування.

«Рівне зажате в своїх межах і немає достатніх коштів для надання таких ресурсів. І аеропорт, і сміттєзвалище, і кладовище, і очисні споруди знаходяться за межами міста. Це досить незручно. Бажано, щоб це все було в одній інфраструктурі. Світовий досвід показує, що краще, коли села або сільські ради, які знаходяться поруч біля міста - об’єднані в одну структуру».

Найближчими біля Рівного є Обарівська, Шпанівська, Великожитинська, Городищенська, Білокриницька, Корнинська і Великоомелянська сільські та Квасилівська селищна рада. Тобто це ймовірні території, які можуть увійти до майбутньої міської ОТГ, якщо ж все таки об’єднання відбудеться.

Автор карти – Назарій Поліщук

Очільники вищезгаданих сільських рад кажуть, що з Рівним об’єднуватися не хочуть. Натомість мають в планах створювати ОТГ з сусідніми селами.

Фото: OGO.ua

«Наша громада в процесі обговорення питання об’єднання з сусідньою територіальною сільською громадою – Шпанівською. Ми зараз вивчаємо їхню пропозицію про об’єднання. Про кількість ще ніхто не говорив. Інші сільські ради теж це питання між собою обговорюють. Ми опитування по приєднанню до міста робили ще в 2015 році. Мешканці сказали «Ні», - зауважила голова Великожитинської сільської ради Людмила Хома.

Голова Білокриницької сільської ради Тетяна Гончарук теж розповідає, що вони мають на меті об’єднання з сусідніми селами.

Фото: Білокриницька сільська рада

«Наша громада не вбачає себе приєднаною до міста Рівне. Наш населений пункт, у зв’язку з тим, що розташований понад трасою «Київ-Чоп», має свою розвинуту інфраструктуру. У нас є плани щодо об’єднання декількох сільських рад з центром у Білій Криниці. Ми ініціюємо, щоб в громаду ввійшли Шубківська, Городищанська та Білокриницька сільські ради».

Про те ж саме говорить сільський голова Обарова Віктор Виговський.

Фото: ЧаРівне.інфо, Віктор Виговський

«Ми хочемо працювати, як окрема територіальна громада. В нашу громаду входить Обарів і Ставки. Попереднє вивчення думки громадян дало висновок, що вони хочуть існувати окремо».

З 7 червня у селі Корнин роблять опитування серед мешканців, каже голова сільської ради Роман Горбатюк-Василейко. Він зауважує, що поки що ні від міста, ні від сіл не надходило офіційних документів і пропозицій щодо об’єднання.

Ілюстраційне фото: Вікіпедія

Якщо Рівне об’єднається з навколишніми селами – це буде вже друга в області міська ОТГ. Бо на Рівненщині з 2016 року існує Радивилівська міська територіальна громада. Туди увійшли 4 сільські ради, або 17 сіл та селищ. Населення громади становить близько 17 тисяч.

Голова Радивилівської ОТГ Микола Карапетян каже, що процес розширення був важким.

«Сільські ради не хотіли об’єднуватися. Важко було переконати та пояснити людям, що це потрібно зробити, чому їм стане краще. А друге питання – це те, що районна влада заважала об’єднанню. Тому що вони розуміли, коли громада об’єднається, то району вже не буде. Але цей досвід був у всіх громадах. Навантаження стало більшим – в підпорядкування ОТГ повністю перейшла освіта. У 2017 році дали кошти лише на зарплату медпрацівникам, технічний персонал, паливно-мастильні матеріали, харчування, енергоносії – за рахунок місцевого бюджету. Тобто ті кошти, як ми могли спрямовувати на розвиток громади, ми віддаємо на освіту і медицину. Запущені сільські ради дуже сильно. Зараз дуже багато коштів треба вкладати в розбудову. Розпочати хочемо зі світла, дошкільні заклади почнемо ремонтувати», - розповідає Микола Карапетян.

Фото: Асоціація міст України

Також Сергій Паладійчук під час вчорашньої сесії Рівнеради зазначив, що ні у серпні, ні у вересні не буде остаточного закриття питання щодо об’єднання територіальних громад. Процес триває.

А директор центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Сивий додає, що завершитися процес об’єднання зможе лише тоді, коли створиться більше половини потрібної кількості ОТГ.

«На мою думку мають бути більш активніші кроки Рівного. І керівництва, і депутатського корпусу, і активістів. Тому що все таки місто повинно більше проявляти ініціативу, знаходити аргументи і проявляти свою допомогу у плані асфальтування вулиць чи освітлення. Потрібно проводити більшу роз’яснювальну та інформаційну роботу», - говорить Руслан Сивий.

Зауважимо, що нині на Рівненщині утворено лише третину громад з можливих 61-ї.

Анастасія БОДНАРСЬКА 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: