Сила громади на Рівненщині зможе вершити долю церков усіх конфесій

В Україні хочуть змінити процес реєстрації релігійних громад. Крім того, розглядається і надання особливого статусу релігійним організаціям, керівні центри яких знаходяться у державі-агресорі. Законопроекти №4128 та №4511 відповідно мали розглянути на сесії Верховної Ради України ще 18 травня. Тоді, під час вечірнього засідання Ради, справа до них не дійшла.

В той же день по всій Україні, так і в Рівному представники Української православної церкви (МП) вийшли до ОДА на молитовне стояння. Вони вважають, що прийняття цих законопроектів вплине на діяльність їх церков. Кореспондент ERVE.UA дізнавалася, в чому ж насправді ховається проблема законопроектів та чи насправді вони такі страшні, як про них говорять.

Молитовне стояння біля РОДА, фото 

Про що мова?

У законопроекті №4128 («Про свободу совісті та релігійні організації») хочуть внести зміни саме до статті 8 нині діючого закону з однойменною назвою. І пропонується змінити саме це речення: «Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості».

Простіше кажучи, згідно цього законопроекту долю парафії зможуть вирішувати самі прихожани, а не вище єпархіальне керівництво. Тому зміни в рішення громади будуть вноситися за згодою більшості членів на парафіяльних зборах. Відразу виникає питання, хто є членом громади. Згідно з законопроектом, ним є той, хто бере участь у релігійному житті громади.

Інший ж законопроект №4511 («Про особливий статус релігійних організацій, керівні центри яких знаходяться в державі, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором») передбачає надання особливого статусу релігійним організаціям. Це стається за умови, якщо їхні керівні центри перебувають в державі-агресорі.

Нині у діючому законі передбачено, що релігійні організації, керівні центри яких знаходяться в інших країнах, можуть керуватися настановами цих центрів. У випадку, якщо не порушується законодавство України.Зауважимо, що нині країною-агресором до України є лише одна держава – Росія. А документ №4511 стосується усіх конфесій, які представлені в Україні.

Також цей законопроект зобов’язує підписувати додаткові договори з релігійними організаціями. Якщо ж церква запрошує іноземця, який веде духовну діяльність, то це обов’язково повинно погоджуватися з державними органами. А головне, що може лякати представників церкви, керівні центри якої знаходяться у країні-агресорі, так це те, що держава може припинити діяльність такої громади. Статися це може в разі виявлення факту співпраці представників громади з терористами.

Думка експерта

За словами директора Релігійно-інформаційної служби України, редактора україномовної версії сайту, відповідального редактора порталу «Релігійний туризм» Тараса Антошевського, законопроект №4128 ніяких нових змін щодо реєстрації статутів громад в собі не несе.

Фото: Православіє в Україні

«Новий законопроект спрощує систему переходу прихожан. Документ врегулює момент про загальні збори громади. Тут йдеться не лише про перехід, а й про інші рішення. Дотепер нема в громадах фіксованого членства. Не раз виникали дискусії, чи потрібні оці списки, хто здав чи ні кошти на церкву. Відповідно, це є членські внески. Якщо люди здають пожертви на храм, вони є членами громади. Вони мають право вирішувати долю громади. Нове законодавство дозволяє громаді бути більш самостійнішою».

Тарас Антошевський каже, що законопроект №4511 не допоможе змінити ситуацію в кращу сторону.

«Порівняно з попереднім законопроектом, який опрацьований групою експертів, то до цього є низка зауважень. Там вивчені думки. Документ ускладнить процес, який стосується укладання договорів з УПЦ (МП). Релігійний центр римо-католиків у Римі. А центр УПЦ (МП) в Києві. Так, але всі розуміють, що у них є зв’язок з Москвою».

Чого бояться представники УПЦ (МП)?

Тарас Антошевський каже, що у всіх конфесіях можуть відбуватися процеси, які не зовсім подобаються керівництву.

«Коли громади переходять туди-сюди чи відділяються від керівництва, боїться не лише УПЦ (МП), а й інші конфесії. Справа в тому, що найбільше шуму з цього приводу робить московський патріархат. Цей закон дозволяє приймати рішення, які не вигідні вищому керівництву. Московський патріархат боїться, що люди самі приймуть рішення, і перейдуть до іншої церкви. Наприклад, в протестантизмі такі рішення дуже поширені. Тобто цей законопроект стосується усіх конфесій».

А ще він зауважує, що представники УПЦ (МП) не до кінця знають, про що йдеться в законі.

«Вони по великому рахунку закону не читали. Вони чули залякування. Це знаєте, зараз єпархія вирішує, кому віддати храм. Це якби ніби ЖЕК вирішував, кому віддати квартиру, а не люди розпоряджалися. Одна із проблем – це московська патріархія намагається забити за собою це майно, а віруючих зробити такими кріпаками. Термін «прихожани» дуже відповідає тому, що вони хочуть зробити. Якщо приймається закон, то такого не буде».

Позиція тих, хто вийшов на молитовне стояння

Прес-секретар Рівненської єпархії УПЦ Ігумен Герман вважає, що ці законопроекти спрямовані проти їхньої церкви.

«Виходили на молитовне стояння ми з двох причин. Якщо приймають ці законопроекти, і вони проти нашої церкви, то вони спрямовані проти людей, мільйонів українців, які належать до нашої церкви. Бо ні для кого не секрет, що наша церква – найбільша конфесія в Україні», – розповідає він.

За його словами, законопроект №4128 – узаконює церковне рейдерство.

«Колись в Радянському Союзі була уповноважена людина у справах релігії. Він впливав на церковні справи. Тепер ця людина може утворити нову громаду. Але ми розуміємо, що держава не має таким займатися, а церква. Тепер у нас стоїть питання, ніби половина громади може перейти під позицію Київського патріархату. Громада села і релігійна – це різні громади. Релігійна громада – це ті люди, які ходять до церкви, дивляться за храмом і дають якісь пожертви на храм. А в громаду села можуть входити католики, сектанти. Громада села не може вирішувати долю церкви», – каже ігумен Герман.

Відтак ніхто не може з точністю передбачити, що станеться, якщо приймуть закони. Залишається лише чекати того моменту, коли законопроекти №4128 та №4511 знову висунуть на розгляд у Верховну Раду України. Тоді ситуація може змінитися докорінно.

Анастасія БОДНАРСЬКА

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: