«Гроші за пацієнтом не ходитимуть», бо ніхто не знає, як реформувати медицину

Реформа медицини торкнулася і Рівного. У місті створено три Центри первинної медико-санітарної допомоги – Центральний, Північний і Ювілейний. В області є 26 центрів ПМСД. Мова йде також про сімейних лікарів. Їм, ніби-то, мають і зарплатню збільшити, і умови праці кращі стануть. А як лікувати людей – поки що ніхто не знає. Та й до самої реформи виникає купа запитань, на які, знову ж таки, самі медики не можуть дати відповіді. Про це говорили у медіа-центрі ERVE.UA.

За словами заступника начальника обласного Управління охорони здоров’я Ігоря Добровольського, держава не вибрала кінцеву ціль, як має виглядати охорона здоров’я. Чи вона має бути страховою, бюджетно-страховою, змішаною, платною або приватною.

Він розповідає, що на першому етапі було взято курс на реформування надання первинної медичної допомоги населенню. Запустили також і програму створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги. У зв`язку з цим, заклади мали бути забезпечені сімейними лікарями. 

Останні, згідно з нововведенням, можуть підписати договір про лікування з двома тисячами хворих. За це кабінет сімейного лікаря буде отримувати трохи більше 20 тисяч гривень. Частина з них йтиме на оплату комунальних послуг, інша – медсестрі, а залишок – лікарю. Проте, ніхто достеменно не знає, як правильно це запровадити в життя.

«Вже з 1 січня 2018 року повинно продовжитися реформування медицини. При одній умові – якщо в другому читанні буде прийнятий законопроект. Тоді справді «гроші за пацієнтом» будуть ходити.  Якщо цей законопроект не стане законом, тоді цей лозунг відтермінується на невизначений час. Нам важливо, в якій формі буде фінансуватися медицина. Тому що тоді дійсно «гроші йтимуть за пацієнтом» на заклад. А останній, має надавати медичну послугу», – пояснює Добровольський.

В свою чергу, начальник міського Управління охорони здоров’я Віктор Іськів впевнений, що ця реформа є кроком до страхової медицини.

Проте лікар-анастезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні Павло Сілковський попри невпевненість колег щодо реформи має до неї ще й зауваження.

«Вимагати реформу в такому вигляді, в якому вона зараз презетована, я не можу. Фактично, це кіт в мішку. Ми самі не знаємо, як має все виглядати. Наприклад, на сьогоднішній день лікарня фінансується за кількістю ліжок і персоналу. А не за кількістю пролікованих пацієнтів.Тепер пропонується, що в нас буде сімейний лікар заключати договір з пацієнтами, яких може бути до 2 тисяч. За кожного пацієнта він буде отримувати гроші. Незалежно від того, чи цей пацієнт буде до нього ходити, чи не буде. Тоді з’являється питання: що ми змінюємо? Зараз ми платимо незалежно від того, чи пацієнт лікується чи не лікується. І знову так це буде оплачуватися. То як можна говорити тоді, що гроші ходять за пацієнтом, якщо вони ходять фактично за папірцями, за договором, який він заключив. Незалежно від того, як він пролікований», – стверджує він.

Павло Сілковський також каже, що один лікар може укласти собі договори з молодими і здоровими пацієнтами, а іншому залишаться всі хворі. І обидва отримуватимуть однакові гроші.

«Або така ситуація: я заключив договір з лікарем, йду до нього, а він у відпустці чи на лікарняному. Я йду до іншого лікаря. Але я з ним не заключив договір. І за мене йому не платиться. Тепер говориться про те, що по всій Україні ціна на всі послуги буде однакова. Виходить, що професор з відомим ім’ям та початковий лікар за свою роботу отримуватимуть однакові кошти. Залежно від кваліфікації одна й та сама робота повинна коштувати різну суму. Мені здається, якщо держава має гроші на охорону здоров’я, нехай би вона забезпечувала кожному громадянину базовий страховий поліс», - коментує ситуацію Сілковський.

На думку члена Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я Юрія Поліщука, найбільшою проблемою реформи є комунікація.

«Чиновники бачать цю реформу по-своєму, Міністерство має своє бачення на це, лікарі мають свої зауваження, пацієнти – свої. В результаті - всі за реформу, а розуміють її кожен по-своєму. Ні лікарі, ні громадськість важелів впливу на реформу немає», – зауважує Поліщук.

Втім, за словами Ігоря Добровольського, чи буде реалізований проект – стане зрозумілою після чергової сесії Верховної Ради України.

Анастасія БОДНАРСЬКА 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: