«Троянський кінь» інституту післядипломної освіти

Усі політики Рівненщини, як «доривалися» до влади, то намагалися якнайбільше розширити свою сферу впливу. Одним із таких пріоритетів була кадрова політика в комунальних закладах області. Саме з «комуналки» завжди отримували чималий куш «дивідендів», які пускали під особисті або партійні потреби. 

Для цього можновладці влаштовували кадровий спектакль, в результаті якого комунальні заклади очолювали «свої» люди. І не завжди було потрібно звільняти попереднього керівника. Вся суть зводилася до домовленостей зі «старими» професіоналами, адже вони досконало знають, що потрібно вищому керівництву та як це роздобути. Якщо ж домовитися не виходило, то колишнє керівництво закладу лишали роботи, а громадськість слухала про міфічні реформи або про те, що той чи інший керівник професійно непридатний. 

Як раніше розповідав ERVE.UA, одне з таких призначень в подальшому завдало серйозного репутаційного удару по молодому екс-голові Рівненської облради Володимиру Ковальчуку, який ще й досі через суд плекає надію повернути свою посаду.

Політичні кадри

Обезголовлення Рівненського обласного інституту післядипломної освіти відбулося ще в часи правління Рівненщиною команди «регіонала» Василя Берташа. Через вказівку згори ректора Миколу Віднічука лишили роботи. Перевіряти стан справ до установи спочатку прийшла фінансова інспекція, яка через місяць роботи змогла «накопати» низку порушення, які передали на розгляд правоохоронцям. 
Не виключено, що серйозні порушення могли бути, але знайти їх було неможливо, адже пан Микола має другу юридичну освіту. Після цього була створена комісія з недалеких до того режиму депутатів обласної ради на чолі з Михайлом Кривком. Яка, нібито, знайшла чимало «огріхів» на кругленькі суми, але жодного офіційного документа з підписами та мокрими печатками немає. За офіційною версією, Микола Віднічук за власним бажанням написав заяву на звільнення.

Але, як стало відомо ERVE.UA з власних джерел, щоб його посунути «регіонали» були готові на все. Якщо б він сам не захотів піти, то команду «фас» отримав би тодішній головний міліціонер області Василь Лазутко, який легко зміг би надавити на Віднічука. Та жорсткий варіант зміщення очільника інституту не підходив ні одним, ні іншим. 

Пізніше місце в.о. ректора довірили Андрію Лавренчуку, який знайшов схвалення в кабінетах адміністрації. Також його підтримував і екс-нардеп Партії регіонів, а тепер депутат обласної ради від БПП Юрій Благодир. Після місцевих виборів 2015 року голова Рівненської обласної ради від Радикальної партії Володимир Ковальчук змістив Лавренчука. Та в ще недосвідченого керівника ради зробити це по-тихому, як в попередників, не вдалося. Досить швидко стало відомо, що новий в.о. ректора інституту Дмитро Симак має відношення до «радикалів». І черговий промах Ковальчука додався до баласту, який пізніше коштував йому посади. 
На що тоді зважився Ковальчук, щоб хоч якось «погасити» скандал, це лише оголосити, що Симак -незалежна людина, за керівництва якої пройде відкритий конкурс на посаду ректора. Хоч на ділі в цей бік ніяких зрушень взагалі не було. Тому не виключено, що «радикал»  - викладач Львівської політехніки був посаджений у крісло ректора для зовсім інших цілей.

Зляканий колектив

Після усіх політичних перипетій черга зайнятись інститутом перейшла до нещодавно обраного керівника Рівненської облради від «Солідарності» Олександра Корнійчука. Майже одразу після того, як він приступив до своїх обов’язків, голова заявив, що колектив інституту сам зможе вибрати собі повноцінного ректора. «Має відбутися прозорий конкурс, на якому колектив обере собі ректора. З Дмитром Симаком був підписаний контракт на три місяці, який завершився 1 травня. Одразу після вихідних (4 травня), порадившись з депутатами обласної ради та знайшовши підтримку профільної комісії та управління освіти і науки РОДА, я поклав обов’язки на людину з колективу. Саме тому був обраний Іван Вєтров. По-перше, він перший проректор. По-друге, користується авторитетом у колективі. По-третє, він не буде заангажованим, адже не має права претендувати на посаду ректора, бо не захистив кандидатську дисертацію. На сьогоднішній день його функції суто технічні. Він має у найкоротші терміни напрацювати пропозиції змін до статуту закладу в частині виборів ректора. Ці зміни будуть подані в управління освіти, яке подасть їх на наступну сесію обласної ради. Як тільки ми їх затвердимо, то одразу я видам розпорядження про оголошення конкурсу на заміщення посади ректора», - розповідає керівник обласної ради.

Цікаво, що ректора не можна обрати без змін до статуту комунального закладу, адже його було затверджено ще у 2006 році. З того часу змінилася законодавча база.Як зазначає начальник управління освіти і науки Рівненської ОДА Григорій Таргонський, у 2014 році був прийнятий ЗУ «Про вищу освіту», який уже вступив у силу. Але Кабмін до цього часу не привів у відповідність до закону нормативно-правову базу. Тому виходить так, що немає підзаконних актів, згідно з якими потрібно розробляти новий статут.

«Очевидно, що уряд мав затвердити нове положення для інститутів післядипломної педагогічної освіти, на підставі якого розробляється статут, у відповідності до нового ЗУ. Але ця норма виконана не була. Його зараз потрібно приводити у відповідність, але немає до чого. Адже положення не розроблені на рівні держави. Тому ректора не можна обрати одразу, бо він обирається згідно статуту. Проте в старому статуті та в законі містяться різні вимоги до кандидатів. Тому на найближчій сесії будуть внесені зміни до статуту виключно там, де є протиріччя із законом у частині призначення ректора», - розтлумачує начальник.

Тим не менш, у самому інституті не зовсім спокійно, адже з одного боку його працівники вже не довіряться обласній владі, а з іншого боку їх підігрівають політичні сили, які конкурують з БПП.

Основною їх гіпотезою є те, що Олександр Корнійчук може піти далі своїх попередників і не обмежитися лише посадою ректора. Нібито, у цьому зацікавлений ректор Острозької академії Ігор Пасічник, до якого їздив Корнійчук, коли до обласної ради приходив «радикал» Володимир Ковальчук, розмахуючи рішенням суду про поновлення його на посаді. 

Говорять, що у Києві на нарадах з міністрами Пасічник не раз порушував тему інститутів післядипломної освіти та необхідність їх реформування. І закликав почати такі зміни з Рівного. Скажімо, переформувати інститут післядипломної освіти у навчально-методичний центр. Після реформування будуть вивільнені приміщення та кошти через скорочення працівників інституту за браком годин. В закладі перейдуть на дистанційну форму навчання, а тривалість курсів для вчителів зменшать з 10 днів до 7. Острозькій академії будуть передані чотири групи перепідготовки з корекційної освіти та менеджменту. Проте голова Рівненської обласної ради такі чутки спростовує та наполягає на тому, що боротиметься за статус вищого навчального закладу. 

«Мені хотілося б, щоб ця сторінка ворожнечі перегорнулася, і заклад приступив до нормальної роботи. Я не знаю, який нам подарунок можуть зробити зміни до закону про вищу освіту, які зараз напрацьовуються, але інститут має залишитися вищим навчальним закладом. Це йде маніпулювання таке, що, можливо, ми можемо перетворити його у центр. Зовсім нерозумно та неправильно мати вищий навчальний заклад і збавляти його статус. Я на нараді це офіційно заявив перед колективом інституту. Там дуже багато гарних людей, але я бачу, що із різних сторін десь підігрівається ситуація. Хочу наголосити, що позиція адміністрації та обласної ради незмінна», - запевняє Олександр Корнійчук.

Кандидати на старті

Якщо конкурс дійсно буде проведений, то найбільш ймовірними кандидатам для участі в ньому будуть три людини: Микола Віднічук, Дмитро Симак та Юрій Олексін. Останній був проректором інституту, але з незрозумілих причин Симак його звільнив.

Як стало відомо ERVE.UA, ще перед закінченням контракту з Дмитром Симаком у інституті кипіли пристрасті, адже останній дуже хотів втриматися на посаді. 

Подейкують, що він примусив усіх проректорів написати заяви на звільнення, щоб мати змогу розмахувати ними перед новим керівництвом обласної ради з проханням продовжити з ним контракт, адже його так підтримує колектив, що через нього працівники хочуть звільнитися. А з Юрієм Олексіним Симак побив горшки, саме тому пустив у хід одну з таких заяв, написаних напередодні. Пізніше сайт «Інформатор», який тяжіє до «радикалів», ще й облив колишнього проректора брудом, опублікувавши старі листи, які писалися на Олексіна ще до міністра часів Віктора Януковича - Дмитра Табачника. У відповіді за результатами розгляду матеріалів в 2014 році чітко зазначається, що інформація не відповідає дійсності, а підписи скаржників підроблено невідомою особою. Також не були поміщені пояснення так званих скаржників, згідно яких видно, що всі ці листи є анонімками.


Ймовірним фаворитом у цій виборчій гонці може стати Дмитро Симак, якщо його кандидатура буде відповідати усім «параметрам». Його зараз підтримує та частина викладачів, яка боїться, що їх заклад можуть розформувати через «поганого» Олександра Корнійчука. Також Микола Віднічук, який колись довго працював на цій посаді та взяв на роботу значну кількість теперішніх працівників інституту.

Малоймовірно, що новий голова Рівненської обласної ради Олександр Корнійчук піде на реформування вишу, адже він прекрасно розуміє, що такі дії можуть підірвати його авторитет у раді. Прикладом цього є його попередник, «радикал» Володимир Ковальчук. А якщо ж у нього вийде провести дійсно незалежний конкурс, то це буде перший позитивний крок на його посаді. Хоч не потрібно забувати,  що все те, до чого торкалася політика, має негативний відтінок. Адже на конкурсі за нового ректора голосуватимуть працівники інституту, а призначатиме його сесія обласної ради. І депутати, за бажання, можуть «наплювати» на думку колективу, призначивши того, хто буде їм найбільш вигідний.

Богдан СЛОНЕЦЬ

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: