Реформа: коли і як рівняни зможуть обрати свого сімейного лікаря

фото:meddoc.com.uа

З січня 2017 року в Україні розпочалася реформа охорони здоров`я. Поки основне питання, яке цікавить рівнян – вибір сімейного лікаря. Адже, як зазначалося раніше, Україна планує переходити на страхову медицину, яка передбачає заключення угоди між пацієнтом та сімейним лікарем. За планами такі угоди повинні укластися до 1 липня 2017. Проте на календарі вже середина січня, а й досі немає жодної інформації коли їх, і де потрібно підписувати. Тим паче зразків цих угод, не кажучи вже про електронну базу лікарів та пацієнтів, яка допомогла б із вибором. Про це повідомляє кореспондент ERVE.UA.

Проблема полягає у тому, що для проведення реформування, за інформацією МОЗ, необхідно ухвалити ще два закони та низку наказів. Коли вони будуть узгодженні інформації поки що немає. Відтак, експерти не поспішають коментувати реформування.

«Реформи поки що немає. Ніхто не знає, як виглядатимуть угоди між лікарем та пацієнтом, тому що є багато декларацій, але проектів угод ніхто не бачив»,- зауважує президент Українського медичного клубу Іван Сорока.

Один лікар на дві тисячі пацієнтів

Проте за словами начальника Рівненського обласного управління охорони здоров’я Юрія Осіпчука, договір буде укладатися за волею пацієнта з будь-яким лікарем, оскільки не буде жодного територіального обмеження. Відтак вже ніхто не зможе чіплятися до вашого місця реєстрації.

Така угода стане формуючою частиною зарплатні лікаря. Відтак чим більше пацієнтів заключить договір тим більшою буде заробітна плата. Хоча буде ліміт пацієнтів на одного лікаря – дві тисячі.

Виникає питання, якщо все ж таки лімітом стане така кількість, тоді наскільки якісною буде послуга? Адже скількох з двох тисяч пацієнтів лікарі зможуть якісно обслуговувати, знаючи при цьому всі хвороби своїх пацієнтів. Чи не виникне бажання у медиків «набрати» якомога більше пацієнтів заради отримання більших коштів?!

Як це буде виглядати на практиці не знають і самі лікарі. Тим паче не знають скільки вартуватимуть їхні послуги.

«Є дуже багато запитань, відповіді на які ми отримаємо лише на практиці. Хоча ми вже почали працювати з лікарським персоналом, який надає первинну медико-санітарну допомогу, для того щоб вони працювали з пацієнтами та інформували їх про майбутні зміни»,- каже начальника Рівненського управління охорони здоров`я Вікторії Покоєвчук.

База лікарів та пацієнтів лише у планах

До 1 липня 2017 року мають запустити систему електронної охорони здоров`я, але для цього необхідно щоб кожне робоче місце сімейного лікаря було оснащене комп’ютером, з мережею та програмним забезпеченням.

«Є велика ймовірність, що наша область зможе технічно забезпечити лікарів вже найближчим часом. Адже в межах проекту Світового банку всіх сімейних лікарів буде забезпечено персональним комп`ютером. Зауважу також, що підписані контракти будуть введенні до системи Національного агентства здоров`я, яке планують створити. Відтак вони і будуть проводити оплату послуг»,- каже Юрій Осіпчук.

Спеціалістів катма

Самі ж рівняни неоднозначно ставляться до нововведень і багато хто вважає, що кваліфікованих сімейних лікарів недостатньо.

«Навіть за направленням на рентген чи УЗД потрібно відстояти «сопливу» і «кашляючу» чергу до дільничного і довжелезні черги. Відтак вважаю, що лікарів у нас не достатньо. Інколи простіше оформити відпустку на кілька днів, аніж звертатися по лікарняний. Я обслуговуюся у поліклініці №3, тому вже вибрала з ким укладатиму договір»,- зауважує 35-річна жителька Рівного Іванна.

А ось на думку 43-річного Сергія, сімейний лікар - це спеціаліст широкого профілю і він не впевнений, що у Рівному такі є.

«У мене є товариш - лікар, який щоправда живе в Яремче, однак я лише йому довіряю своє здоров’я. І тому частіше звертаюся за порадою саме до нього, аніж до наших місцевих лікарів».

Головна умова при виборі - довіра

На думку Вікторії Покоєвчук, потрібно обирати того лікаря, до якого є довіра і не обов’язково бігати від однієї поліклініки до іншої.

«Якщо ви лікувалися у закладі та вас задовольняє співпраця і довіра до лікаря, який обслуговує вашу територіальну дільницю, то не обов’язково шукати когось іншого. Але це право кожного, тобто, якщо хтось вам порадив певного лікаря ви можете звертатися і до нього з метою підписання угоди».

Як ми бачимо поки що реформування охорони здоров’я викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Однак дізнатися всі відповіді ми зможемо лише коли МОЗ оприлюднить покроковий календарний план впровадження реформи на 2017. Тоді ми знатимемо скільки часу є в нас щоб укласти договір із сімейним лікарем. Проте вже зараз варто придивитися до лікарів, до яких ви до цього часу зверталися.

Микола ПІКУЛА

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: