ПРОКЛЯТИЙ «АВАНГАРД». ДВІЖУНИ ПРОТИ ЖДУНІВ: ХТО КОГО?

ПРЕВ’Ю
(Люблю це слово. Хоча простіше написати ВСТУП, ПОЧАТОК)

Про «проклятий Авангард» ви не чули. Звісно. Бо абсолютна більшість людей вважає нормальним, що вже іде другий рік пустих балачок про реконструкцію стадіону, а ми не маємо навіть погодженого проекту.
Скажете, що самі на власні очі бачили і по ТБ чули, як під час приїзду голови бюджетного комітету ВРУ Андрія Павелка всім нам заявили, що проект пройшов експертизу.

Це не зовсім правда)

Ось вам один із останніх коментарів представника проектної організації «АртПростір» (Львів) Олексія Олексюка:

«Ми отримали 21 грудня ще ряд зауважень від експертної організації і нині їх корегуємо. У вівторок (вчора, 26.12 – авт.) відправимо документацію з урахуванням їхніх зауважень і я думаю, що це вже буде фінал. Корективи не значні, вони стосуються організаційних питань, погодження певних процедур і т д. Я думаю, що ще в цьому році ми отримаємо висновки експертизи».

Чи встигнемо ми під ялинку отримати позитивний висновок експертизи по проекту – дізнаємося за кілька днів.

Хоча, що страшного якщо не встигнемо? Стільки чекали. Почекаємо ще)

 

ДВІЖУНИ «АВАНГАРДУ» або «АВАНГАРДНІ ДВІЖУНИ»

Нагадаємо, що візит Андрія Павелка був ще 8 грудня 2017 року. Без сумніву, історична подія для краю – перше виїзне засідання бюджетного комітету ВРУ – мала стати чарівним «пендалем» для всіх «Двіжунів» реконструкції «Авангарду».

 

Хто такий «Двіжун»?

Це вигаданий нами персонаж. Він, за аналогією з відомим вам «Ждуном» («Почекуном»), має іншу місію – постійно (сподіваємося, не вічно) рухати, продавлювати, стимулювати рух, лобіювати питання реконструкції «Авангарду». Звичайно, Двіжун малопродуктивний персонаж. Але, повірте, краще з Двіжунами, аніж зі Ждунами.

Чому «Двіжун», а не скажімо «Рухун»? Ну, бо, по-перше, звучить ефектніше, а по-друге, в основу нашого персонажа ми заклали бути…. ДВИГУНОМ.

 

ТРАГІКОМЕДІЯ

Можна скільки завгодно сміятися про Двіжунів, але історія реконструкції «Авангарду» - це не комедія. Бо тільки дурні можуть сміятися, як нас всіх публічно «дрючать» зі зниклим таблом «Авангарду», яке так помпезно відкривали. З погодженим проектом, який мав бути ще рік тому, а по факту нема ще і до сих пір. І історією про який нас «годували завтраками» весь рік.

Напевно, ми просто заслуговуємо на таку владу, таких керівників та лідерів.

Історія реконструкції Авангарду – це фарс та трагізм. Але зі смішними моментами та веселими персонажами.

От візьмемо, для прикладу, Ігоря Дедишина.

Людина, яка, без сумніву, вплинула на футбольне життя міста, зокрема, і на проект реконструкції «Авангарду». Можливо не всі знають, але пан Ігор – головна причина ініціатив #детабло і #депроект) А ще, подейкують, львів’янина Дедишина щось там пов’язує із фірмою – проектантом реконструкції «Авангарду» - компанією «АртПростір». До речі, про останню ніхто не чув серед кола тих людей, які реально були задіяні у будівництві «Арени Львів». Але це вже інша історія…)))

А в нашій історії цікаве те, що кашу із «АртПростором» заварив Дедишин, а вигрібають – Хомко та Хахльов. Чи винні вони у ситуації, яка склалася? Звісно, що так. А хто ж іще?

Але те, що Хомко повірив Дедишину в те, що буде проект, його швидко погодять і ми оперативно приступимо до обрання підрядника – факт. Так само, як і те, що Хахльов спустив все на «самотік». Типу, все якось зробиться і розсмокчиться.


ПРИВІТ ВІД ПАВЕЛКА

Але зараз точно не час когось в чомусь звинувачувати. Запізно.

Єдине, що зараз потрібно – щоб проектанти день і ніч працювали над виконанням взятих на себе зобов’язань. Очевидно, що Павелко передав привіт «Укрдержбудекспертизі», яка з різних причин не поспішали розглядати та погоджувати проект. Зволікань з їхнього боку не буде. Зараз слово – за професіоналізмом та швидкою роботою проектувальників. Вони повинні швидко реагувати на зауваження експертизи і вносити відповідні правки у проект.

А правок немало. І справа далеко не у легкоатлетичних доріжках, на які певні Двіжуни з’їжджали, щоб виправдати нульовий прогрес по реконструкції.

І щоб ви розуміли: думки легкоатлетів почали питати чи не тоді, коли перший варіант проекту вже був готовий) Ну а що? Футболу в нас не було багато років. А тепер в нас лише один вид спорту – футбол. Принаймні так точно виглядає у розрізі витрат на види спорту по бюджету Рівного та області.
Зрештою, а хто винен, що в інших видах спорту нема таких лобістів та сильних фігур як Хахльов у рівненському футболі. Аби інші обласні спортивні федерації мали сильних, відомих та по можливості грошовитих лідерів – ті види спорту були б точно на кращих позиціях, аніж зараз. Факт!


ПАМ’ЯТНИК ТА СПРАВА ЧЕСТІ ДЛЯ ДВОХ «Х»

Отож, що ми маємо? Ми точно знаємо двох вкрай мотивованих людей, які дійсно переймаються реконструкцією.

По-перше, це Хомко. Історію знаєте: пам’ятник, який потрібно залишити після себе. Щоб через кільканадцять років всі розповідали, що от був такий міський голова і при ньому побудували стадіон. Ок. Ми згодні. Але Євгене Володимировичу, можна пам’ятник встановити за цієї каденції? Плііііззз.

По-друге, це Хахльов. Ясно-понятно. Бо «Верес» Хахльову потрібен у Рівному, а не у Львові. І якомога скоріше. Зрештою, як і Копитку. Бо варіант «Верес» (Львів) – явно утопічний. Він переконався.

Ну, а для Хахльова це вже справа честі. Бо якщо про стадіон за програмою «Хет-трик» всі наче призабули (до речі, що з ним?), то тему «Авангарду» вже не спустять. Ну, можливо, спустять, але зі значними іміджевими втратами.

Ось почитайте лише, з яким натхненням Олексій Володимирович розповідає про стадіон:

«Бачу хоч і не такий швидкий як багатьом хотілося б але реалістичний алгоритм здійснення всіх необхідних етапів реконструкції. Це потребує консолідації зусиль всіх здорових сил. І сьогодні таке порозуміння з міською владою у нас є. Звертаємо увагу лише на конструктивну критику, знаходимо компроміси і рухаємося вперед. Стадіону - бути!», - редакція ERVE.UA записала це ще на початку грудня 2017)))


ЖДУНИ (ПОЧЕКУНИ)

Хомко та Хахльов – головні Двіжуни. Хто ще?

А більше ніхто. Всім пофіг. Бо то не їхній проект, і всі прекрасно розуміють, що всі іміджеві та політичні дивіденди, у разі успішності проекту, собі заберуть президент «Вереса» та міський голова. А повірте, це дуже і дуже немало.

Але так не повинно бути. Бо такі великі, а для Рівного – це епохальний проект, мають об’єднувати навколо себе зусилля багатьох керівників, політиків, бізнесменів. І не обов’язково лише людей, які опікуються виключно будівництвом, чи лише спортом. Але і дотичних сфер.

Зараз ці всі люди – Ждуни (ми лагідно, без образ. Ок?). Чекають, коли хтось вирішить всі питання, а вони будуть мати все готове.

На початку грудня у декого з таких ми запитали, що вони роблять для того, щоб у Рівному з’явився новий стадіон, яким, без сумніву, будуть користуватися і вони самі.

Віталій Герман, заступник міського голови Рівного у справах капітального будівництва:

«Я визначений міським головою відповідальним за будівництво Стадіону «Авангард». Замовлення проектно-кошторисної документації відбулося до мого призначення на посаду заступника міського голови. Замовником реконструкції стадіону виступає Управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому. На сьогодні чекаємо передачі проектно-кошторисної документації замовнику. Після її передачі, будемо подавати документи для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, а потім оголошувати тендер з відбору виконавця будівельних робіт».

Сергій Паладійчук, секретар Рівненської міської ради:

«Дуже цікаве питання і я навіть на знаю яка людина може на нього щось конкретне відповісти. Є процедура, яка зараз дотримується і проектанти повинні пройти її і здати проект. Тут ніхто нічого зробити не може, ані я, ані ви, ані депутати, ані міський голова. І навіть Господь Бог. Хоча він може дати експертизі 29 годин у добі і все. Все зрозуміло. Місто давно задекларувало те, що готове до будівництва. Все впирається у процедури. Ми не можемо йти проти закону. Крім експертизи на цей процес вплинути не може ніхто і крапка».

Сергій Шевчук, начальник міського Управління у справах сім’ї, молоді та спорту:

«Роблю все в межах своєї компетенції. Звісно переймаюся цим і хотів би щоб чим швидше був збудований стадіон. Але мої бажання поки інколи не збігаються з реальністю. Зауважу, що оскільки функції замовника виконує УКБ щоразу телефоную їм і дізнаюся чи є зміни по проекту. На телефоні дзвінки від мене проектанти ігнорують».

Валентин Воят, директор стадіону «Авангард»:

«Ми надали всю інформацію та допомагали проектантам, коли вони вимірювали та копали тут. Ми сподіваємося, що проект пройде експертизу і буде оголошуватися тендер для проведення робіт. Дуже сподіваюся, що наступного року почнуться роботи. Після реконструкції стадіону тут не лише будуть проводитися спортивні заходи, а й культурні. Зокрема концерти».

Тарас Максименко, начальник міського Управління культури та туризму:

«Найголовніше те, що ми два роки поспіль вивчаємо територію навколо «Авангарду» для ще більшої привабливості цього об’єкту серед туристів. Ми віднайшли основи сучасного міста Рівне, рештки палацу Любомирських, я буду пропонувати депутатам зробити там археологічне вікно, щоб зробити його відкритим для мешканців. Сам проект реконструкції «Авангарду» не передбачав археології, відтак ще на декілька років ми б затягнули цей процес самим проектом благоустрою. А так можна буде швидко провести благоустрій, зробити археологічне вікно і навести там лад».

Сергій Кушнір, начальник міського Управління капітального будівництва:

«Не платимо гроші проектанту. Це єдине, що ми можемо зробити, аби він нам його віддав (ще близько 500 тисяч гривень із 1,5 мільйона не заплачено,- авт.). До кінця року вже має бути проект».

Віталій Ліпський, начальник обласного Управління у справах молоді та спорту:

«Зі свого боку намагаюся донести керівникам різних рівнів, що нам ця споруда дуже потрібна для спорту в області і щоб вони не втратили її із поля зору. 8 грудня у Рівне приїде бюджетна комісія Верховної Ради, вони відвідають стадіон, подивляться. І там ми знову ж таки наголосимо на необхідності цього об’єкту. На жаль, фінансувати роботи стадіону ми не можемо, бо він на балансі міста, а лише «штурхати» керівництво».

Цей перелік можна було б ще продовжити людьми, які точно мали б бути в темі реконструкції стадіону. Наприклад, заступниця міського голови Галина Кульчинська (під нею спорт міста), ймовірно, що і голова ОДА Олексій Муляренко, однак про нього згадаємо трішки далі.

Але серед цих коментарів – найцікавіший у Ліпського. Чиновник, попри те, що знає що не може здійснювати прямого впливу на процес – людина намагається пояснювати своєму керівництву, що стадіон потрібний місту і час від часу штурхає їх по цьому питанню.

Це саме те.

Кожен керівник повинен розуміти свою нехай невелику, але важливу роль у механізмі, який, в підсумку, дасть нам спочатку погоджений експертизою проект, далі професійного підрядника та якісно побудований «Авангард». Це консолідація зусиль усіх чиновників усіх рівнів! Можемо запевнити, що якби були б по темі стадіону не щоденні, а хоча б щотижневі наради у керівників міста, то ми вже давно завезли б на будову крани.


ЧОМУ СТАДІОН, А НЕ САДОЧКИ ТА ЛІКАРНІ?

Але загалом Ждуни – нейтральні персонажі. Вони не роблять нічого особливо корисного, але і не шкодять. Ну майже.

А тепер підніміть руку ті, хто думає, що у реконструкції стадіону і Двіжунів нема ворогів?
Та їх чимало! Щонайменше одного з таких ми заховали серед тих, хто коментував нам цю тему вище.

Ви ж розумієте – реконструкція стадіону – це велика політика. А не за горами вибори, а при твердому слові мера – то і нового міського голови. Тому, у разі якщо стадіон успішно реконструюють,, це дасть серйозні іміджеві дивіденди тим, хто цим буде опікуватися – а це може стати величезним плюсом у карму кандидата перед виборцями. Політики-стратеги це розуміють. Тому і в тиху гальмують процеси.

А міський голова і не здогадується. Як саме? Ну це вже інша історія.

А в нашій ще є тема «навіщо нам стадіон – давайте будувати садочки/лікарні/церкви/кладовища і т.д.». Чули ж таке, правда?

В нас є кілька аргументів проти цього.

1 – Щоб не збільшувати витрати на медицину – потрібно збільшити витрати на спортивну та оздоровчо-профілактичну інфраструктуру. А також на заходи, які не для споглядання, а для залучення мас до занять фізичною культурою та спортом.

2 – За статистикою, всі міста, які збільшують відсоток зелених площ у місті, а також відсоток площ під спортивну та оздоровчу інфраструктуру – в наступні кілька років після цього отримують економічне зростання.

3 – За статистикою, на нові стадіони ходить щонайменше на 25% більше глядачів, аніж до цього. Причому по всіх видах спорту. Це, як мінімум популяризація правильних здорових цінностей, а банально – додаткові надходження до бюджету стадіону.

4 – Новий стадіон – це розвиток не тільки футболу, але і легкої атлетики, важкої атлетики, оздоровчих клубів.

5 – Такі масштабні спортивні об’єкти – це натхнення для наших дітей. А ми стараємося для них. Це нові емоції та враження, які обов’язково конвертуються у суспільство здорових людей, олімпійські медалі, перемоги улюблених спортсменів та команд у Європі та світі.

6 – При правильному управлінні, новий стадіон – це джерело прибутків для громади міста. Вони мають надходити із оренд під футбол, легку атлетику, регбі, важку атлетику, а також від проведення концертів та інших масових заходів. У підкріплення до цього у стадіоні передбачено і приміщення під офісну оренду, фаст-фуди, ресторан. Поки що ми ще не з’ясували, що там із готелем – можливо у якомусь форматі буде і він. Але все це, підкреслимо – за умови професійного управління – реальні гроші і на утримання споруди, і навіть на прибуток для міста.

Ну і раз «Верес» так часто порівнюють із Барсою, то варто нагадати і про ефект від побудови ряду спортивних та туристичних об’єктів під Олімпійські ігри 1992 року, що, по суті, зробило Барселону туристичною Меккою Європи.

Хтось скаже, що якщо з «Авангардом» це все зможе спрацювати, то навіщо нам спорткомплекс на Макарова prod. by Муляренко?

Хороше запитання.

Потрібен.

Бо вони взагалі не перебивають один одного. А виключно взаємодоповнюють. І ми всі повинні консолідовано зайнятися спочатку побудовою «Авангарду», а потім так само разом зробити все для побудови спорткомплексу. Який потрібен місту так, як і новий «Авангард». Варіанти або – або – не розглядаємо.


ЗНЯТИ ПРОКЛЯТТЯ

Ми розпочали за прокляття «Авангарду». Цим і завершимо.

Для зняття прокляття потрібне заклинання, або якась протиотрута. Нехай ними стануть фінальний погоджений експертизою проект реконструкції стадіону, а також вже обраний підрядник будівництва, який завезе крани – буде такий святковий ритуал.

І НЕХАЙ БУДЕ З ВАМИ СИЛА!)

Юлія ДРУКТЕЙНІТЕ & KO

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: