«Освітянська реформа»: студенти «проситимуть» стипендію у спеціальної комісії

Вираз: «Не здаси сесію, не отримаєш стипендії» уже неактуальний. Тепер, щоб її отримати потрібно, аби бал був вищий, аніж в одногрупника. Оскільки формуватиметься рейтинг всіх студентів з яких лише 40-45% отримуватимуть гроші. Всі пільговики матимуть стипендію, проте вони теж повинні здобути задовільні бали. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2017 року (остання редакція). У ній затверджено новий порядок отримання як соціальної, так і академічної стипендії. Як повідомляє кореспондент ERVE.UA, відтепер стипендію нараховуватимуть не лише за успішність у навчанні, а й за активність в житті університету.

«Хочеш «стіпуху» - прославляй Альма-матер»

Тепер аби «державнику» отримати стипендію, потрібно не лише проявляти свої «таланти» у навчанні, а й займатися громадською, спортивною, культурною чи іншою діяльністю у ВНЗ. Адже 90% стипендії буде складатиме успішність студента, інші 10% - розподілятиме заклад. Та й стипендію тепер призначатиме стипендіальна комісія. До складу якої входять керівник навчального закладу, представники фінансових підрозділів, декани факультетів (директори інститутів, завідуючі відділеннями), представники органів студентського самоврядування, первинних профспілкових організацій осіб, які навчаються. При цьому їхня кількість повинна становити не менше аніж 50 відсотків складу стипендіальної комісії.

Суму стипендії, як і вимог до її отримання також стало більше. Тепер у закладах I-II рівня акредитації стипендія становитиме 830 гривень, у закладах III-IV рівня акредитації - 1100 грн. А підвищена стипендія зросте до 2360 гривень.

«Щоб вижити - потрібно вчитись»

Ще одна категорія студентів, які отримують стипендію – пільговики. Нині соціальна виплата для них становить дві тисячі гривень. За законом, вони повинні отримувати державну допомогу в обов’язковому порядку. Проте та ж сама постанова Кабінету Міністрів каже, що пільгова категорія зможе отримати стипендію, якщо у студентів немає академічної заборгованості (не зданих предметів – прим. ред) та вони повинні мати задовільні бали.

Детально із постановою Кабінету Міністрів можна ознайомитися ТУТ.

Як зазначила головний спеціаліст відділу професійно-технічної та вищої освіти управління освіти і науки Рівненської ОДА Мая Андрєєва, пільговикам, які мають академічну заборгованість дадуть певний час, аби її ліквідувати. При цьому стипендія студенту таки виплачуватиметься.

Нині тільки діти-сироти можуть отримувати як академічну, так і соціальну стипендію. Інші категорії отримуватимуть лише одну із них.

Пільговикам доведеться «побігати»

Якщо студент 2-4 категорії пільговиків претендує на академічну стипендію і отримує соціальну, він повинен обрати, яку буде отримувати в подальшому.

Тепер студентам-пільговикам ще й потрібно буде побігати та позбирати потрібні папірці, написати заяву та отримати дозвіл від стипендіальної комісії на соціальну допомогу.

З такими правилами живемо не довго. Як вони діють і чи діють будемо бачити згодом. Проте поки пільговики мають «просити» свої гроші у держави, які повинні мати беззаперечно. Закон, який має їх захищати знаходиться в стороні, а керівники університетів послуговуються постановою Кабміну. Хоча юридично закон має вище силу, аніж постанова. Але на це уваги не звертають, головне, що так «краще».

Вікторія МАКСИМЧУК 

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: