Дорога до бурштину. Крізь ліс, гранати і смітники

Колаж: ERVE.UA

У Рівному прогриміли вибухи від осколкових гранат біля будинків «непростих» людей, які набули чималого резонансу. Всі постраждалі пов’язані між собою не тільки родинними, але й політичними зв’язками. Залишається загадкою лише один цікавий збіг – ніхто із тих, на кого здійснювалися замахи, не постраждав. Кореспондент ERVE.UA вирішив проаналізувати, що було перед вибухами та після.Зрадлива влада

У свій час Василь Берташ обіймав посаду голови Рівненської ОДА, повноваження якої надавали йому багато можливостей та відкривали будь-які двері. Вплив на політичні процеси, розподіл обласного бюджету, призначення керівників районів, непрямий вплив на дії міських голів – це лише мала частка того, на що він міг впливати. В часи правління президента-втікача Віктора Януковича Берташ був найвпливовішим політиком Рівненщини. Свого часу не менш впливовим був його перший заступник та керівник фракції «регіоналів» в  облраді - Анатолій Юхименко та колишній голова Рівненської райдержадміністрації Василь Карпенчук. Всі вони були складовою єдиної команди та кумами. 


Після Революції Гідності всі вони втратили свої посади та колишній вплив на політичні процеси в області. Про них усі забули і ніхто їх не чіпав, тим більше, не зводив рахунки в такій грубій формі. Усі спроби колишніх «регіоналів» переформатуватися в новий проект - «Опозиційний блок» та повернути собі політичні лаври не принесли успіху на місцевих виборах. 

Почуття страху

Третього листопада ,з проміжком у двадцять хвилин (7:40 та 8:00) один від одного, біля осель Василя Берташа та Анатолія Юхименка пролунали два вибухи від гранати, схожої до РГД-5. Це наступальні гранати старого типу, які завдають уламкових поранень, з незначним радіусом дії. Жертвами інциденту стали бруківка, двері та вікна. На всеукраїнському рівні партія «Опозиційний блок» заявила, що це наслідки запеклої політичної боротьби. Але таке твердження є відверто смішним, адже місцеві вибори вже давно пройшли, і кому потрібно залякувати політиків, які не змогли потрапити в склад будь-якої ради. Те ж саме стосується і гранати, яка полетіла у двір Василя Карпенчука.Якби хтось дійсно намагався завдати ушкоджень колишнім впливовим політиками, то у їх двір кидали б інші предмети. До того ж не в ту пору, коли нікого на дворі немає. Прикладом цьому є жорстокий напад на депутата Рівненської міської ради Анну Іванову, яку облили кислотою.Незадовго до цих подій народний депутат України від «Народного фронту» Євген Дейдей зробив сенсаційну заяву.«У темі Олег Васильович давно. У частці теж. Численні фото, аудіо та відеозаписи свідчать про те, що жодна помпа в регіоні без його відома не виставляється. Всі ділянки на картах георозвідки давно розподілені і приносять багатомільйонні доходи. Не мало підтверджень «бурхливої діяльності» Олега Васильовича в «бурштиновій республіці» особисто я почув і від його колишніх колег з СБУ», - писав у своєму Facebook нардеп.

Проте звинувачення Євгена Дейдея проти зятя Анатолія Юхименка далі Фейсбуку не зайшли,адже правоохоронні органи області ніяких доказів до цього часу так і не отримали.


Сам Дейдей уже встиг побувати в центрі бурштинових заворушень в Дубровиці. Куди приїхав з власною охороною та слугував комунікатором між бурштинокопачами та міліцією. Імовірно, комбат тоді приїздив на Рівненщину, щоб «зам’яти» конфлікт, у якому винні і міліціонери. Адже ні для кого не секрет, що в ситуації із незаконним видобутком «сонячного каміння», яка склалася на цей момент, є зацікавлені особи як при владі, так  і в структурі МВС.

Тоді пояснити кореспонденту ERVE.UA те, як він так швидко зумів із Києва приїхати в Дубровицю, Євген Дейдей не зміг. Спочатку попросив журналіста зателефонувати йому пізніше, а потім банально не піднімав слухавку. 

Стверджувати, що названі особи мають відношення до нелегального видобутку бурштину, вкрай складно.

«Мертва справа»

Справи з вибухами гранат у Рівному ніхто до кінця розслідувати не буде, адже у справі є цілий ряд прогалин.

По-перше, брак доказів. В європейських країнах на вулицях обласних центрів стоять камери відеоспостереження, які допомагають тамтешнім правоохоронцям розкривати схожі злочини. На жаль, у нас такого і близько нема. 

По-друге, наша міліція находиться у стадії реформування в поліцію, а в самих силовиків відсутні чіткі директиви, за якими критеріями розслідувати такі справи. Вибухи були внесені до ЄРДР за частиною 4 статті  296 ККУ, як хуліганство, тому, скоріш за все, злочинців ніхто навіть і не буде шукати.

Новий голова і «сонячне каміння»

Надзвичайно багато людей замислюються над тим, для чого Радикальній партії була авантюра з «пропиханням» Володимира Ковальчука на посаду голови Рівненської обласної ради. Щоб її втілити, з Києва приїжджали сам Олег Ляшко та Андрій Лозовий.
Злі язики подейкують, що їх основне зацікавлення – бурштин, і що ніби наступним кроком буде відставка головного міліціонера Рівненщини Сергія Максимова. 


Через новий закон про поліцію Максимов повинен у Києві пройти тестування на професійну придатність. Мовляв, у столиці вже погоджено, що Максимов цю перевірку не пройде. Його замінить людина лояльна до «радикалів». Дехто називає кандидатуру Євгена Коняшко. Начебто останній має відкрити дорогу на бурштинові землі Рівненщини київським «ділкам».Нардеп з Рівного Андрій Лозовий уже здійснює інформаційні атаки на Сергія Максимова, і навіть на своїй сторінці у Фейсбук називав його – «бурштиновим королем».

Як розповів сайту «ВСЕ» Андрій Лозовий, він знає Євгена Коняшко, але заперечив те, що його лобіюють «радикали».

За неперевіреною інформацією, якщо «радикалам» вдасться зробити із своєї людини головного поліцейського Рівненщини, то наступний стілець похитнеться під начальником лісової охорони області. І тоді їм уже ніхто не зможе завадити отримати бажане.

До слова, начальника вже шукали «активісти» Української народної самооборони очолюваної Андрієм Мітюхіним.

Як зазначає портал «ЧаРівне», останній вже встиг передати заступнику голови Рівненської ОДА Юрію Приварському лист, у якому просять звільнити начальника Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимира Грицайчука.
Ситуація, яка склалася з Миколою Шершуном завдає прямого удару по Грицайчуку. Адже неформально в такій манері йому пояснили, що ніхто жартувати не збирається, і певні люди готові використовувати будь-які методи впливу. 

Тому всі події з вибухами гранат та псевдо «сміттєву люстрацію» більш нагадують неоголошену війну, а не дрібне хуліганство. Молода команда хоче виставити за двері стару гвардію, щоб отримати куш від мінерального багатства Рівненщини. Чи вийде у них це зробити, та які їхні наступні кроки , буде розуміло уже незабаром.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: