Чому українець українцю лайно «підкидає» і як влада цьому, фактично, потурає (ФОТО)

Існують різноманітні типи злочинів: грабіж, крадіжка, вбивство, зґвалтування тощо. Злочину, про який піде мова далі, можна сміливо дати назву «зґвалтування природи». Власне, назвати якось по-іншому, якось лояльніше дії тих, хто виводить труби зі своїх туалетів просто у річку чи озерце, просто язик не повертається. Для тих, хто, можливо, ще цього не знав: труби для зливу лайна виведені в Устю, виведені в каскад озер гідропарку, виведені, в кінці кінців, у Басівкутське озеро, де купались тисячі людей. Кореспондент ERVE.UA спробував зрозуміти, чому ж українець українцю лайно «підкидає» і як влада цьому, фактично, потурає.


Про те, що ці труби зариті, а їх власники щодня зливають фекалії у колись рекреаційні об’єкти, говорять нечасто. Складається враження, що влада, комунальні служби не дуже переймаються цим питанням, бо, по-перше, воно неприємне і показує їхню, фактично, безпорадність, а, по-друге, ну кому хочеться говорити про злив лайна у водойми, коли тут про неремонтовані будинки ніхто не хоче говорити. 

Але раз в рік і палка стріляє. Ось наприкінці цьогорічного літа журналістам показали, що роблять із недобросовісними господарями, які, замість того, щоб облаштувати септик чи підключитись до централізованого відведення, вели свої труби в водойми. 
Тут варто додати, що одну із таких труб знайшли чисто випадково: водоканал прокладав нову мережу в районі вулиці Севастопольської і ковшем зламав вивід від одного з будинків.


(справа у траншеї видно ту саму трубу)

І ось тут виходів було два: по-тихому все «замурувати» або ж показати в ЗМІ, що боротьба, мовляв, триває. Комунальники вибрали другий варіант. Це і радує, і водночас наводить сум через те, що все настільки запущено. 


(трубу з лайном комунальники закидали цементом)

Як виявилось, діла до масового зливу нечистот у водойми немає практично нікому: починаючи від найменшого чиновника до правоохоронних органів. Численні публікації і відео сюжети показані десятки разів у різних ЗМІ, але уся реакція на них – це величезний «нуль». Тим часом і без того жалюгідний стан рівненських водойм щодня стає іще гіршим. 


(еколог Олег Гетун, фото з Facebook)

- Масове цвітіння води, коли вона зеленіє і коли відбувається мор риби – це прямий наслідок від забруднення вод нечистотами. Якщо всі ці зливи в один раз перекрити – стан водойм покращиться. А якщо зробити деякі додаткові заходи – то водойми зможуть повернути свою рекреаційну привабливість. Але численні публікації в ЗМІ нічого не дали, тому я, напевно, буду знову звертатись у правоохоронні органи, - прокоментував ситуацію еколог Олег Гетун. 

Нещодавно телеканал РТБ показав іще один відеосюжет про цю екологічну проблему Рівного. У одній із водойм рибалки вказали на відкритий фекальний злив. 


(скріншот із відео)

Слова місцевого рибалки, який ловив раки, вкотре змусили насторожитись.- Буває таке пре, що… А в гідропарку цього валом. От як весною трошки вода чистіша, ми раків ловили, то бачили, що там їх одна на одній, - розповів рибалка Володимир Мусій.

А чи знаєте ви, яке покарання може чекати людину, яка вивела цю трубу в водойму? Тоді наступний коментар ви просто мусите дочитати до кінця. Ось що говорять у Державній екологічній інспекції. - Ми бачимо це забруднення і це наслідок низької культури декого з мешканців. Ми робимо рейди і бачимо не тільки труби, але й купи сміття на берегах, яке залишають люди. Щодо зливів нечистот. Інспекція не проводить оперативно-розшукову діяльність. Так, ми можемо притягнути людину до адмінвідповідальності, але лише якщо ми будемо знати конкретну особу, конкретні дані. 

Тому що навіть якщо виявляєш цю трубу, то встановити фактичного власника її немає можливості, тому що труба йде під землею, де є різні комунікації. А розкопати і встановити. З якого це будинка – практично нереально. Якщо пощастить – комунальні служби можуть просто цю трубу заварити, щоб більше в річку не текло. А щодо покарання, то ми можемо притягнути порушника по 59-й статті КУпАП за забруднення водних ресурсів. Це 85 гривень штрафу. На жаль, ми маємо таку ситуацію, що ці штрафи не мінялись уже дуже багато років, - коментує начальник відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря обласної Держекоінспекції Олена Пісковець. 

85 гривень за зґвалтування природи… Це один раз не купити у свій заможний маєток один кілограм м’яса, щоб погодувати собаку.- Я вас запевняю, якби це було… ну я не кажу вже про Північну Корею, але якби це було, наприклад, в Лукашенка, то я вас запевняю: важелі впливу були б такі, що другий раз він цього не зробив би. Але він там і так не зробить цього. Але щоб такі небідні люди і забруднювали водойми… Я вам скажу, як довго це буде тривати. А тривати це буде доти, доки буде такий мізерний штраф. А місто не може встановити свій штраф. В усіх державах можна, а в нас не можна, - емоційно прокоментував ситуацію мер Рівного Володимир Хомко. 

Цього літа у пробах води в Басівкутському озері було виявлено цисти лямблій, яйця аскариди, кишкову паличку, сальмонелу  та холероподібний вібріон non О1. Отримані результати вказують на систематичне забруднення водойми, а якщо у цій воді скупатись, то це може спричинити розлади шлунково-кишкового тракту та гострі кишкові інфекції. Чи думаєте ви, що зливи нечистот тут ні до чого? Тут не можна не погодитись із міським головою: якби штраф за зґвалтування природи був не 85 гривень, а, наприклад, 100 чи 200 тисяч, то ситуація, найімовірніше, була б геть інакшою і був би стимул знайти і покарати порушника. Але оскільки влада на місцях безпорадна, ми вирішили почути думку тих, кого делегувала Рівненщина у Верховну Раду. Можливо, вони мають що сказати.

Наступне питання ми поставили абсолютно усім рівненським нардепам. Надіслали його через соцмережу Facebook, оскільки усі вони там – активні користувачі. 

«Готуємо із колегами матеріал для рівненського агентства новин ERVE.UA про екологію і відповідальність за знущання над природою. Дізнались, що в Україні штраф, наприклад, за злив нечистот у річку чи озеро – 85 гривень. Виявляється, сам штраф в Україні влада у містах не може встановити самотужки, потрібні законодавчі зміни. Прохання до Вас, як обранця від Рівненщині, якщо матимете вільну хвильку, опишіть, будь ласка, двома реченнями: 1. Чи нормальний, на Вашу думку, такий штраф за глум над природою? 2. Чи можна щось в Україні змінити і, можливо, щось для цього вже робиться? Наперед вдячні, якщо відгукнетесь». 

Із восьми народних обранців час на відповідь знайшло аж троє. 

Нардеп від БПП «Солідарність» Олександр Дехтярчук відписав першим. - Без змін в голові кожного українця ми не змінимось. Заборони і збільшення штрафів - це лише напівзаходи. Хоча збільшення адмінштрафів я підтримуватиму. Стосовно забруднення річок. Можна мріяти про мільйони, та їх наразі знайти складно. Разом з тим слід йти в напрямку очищення стоків, а це грантові проекти (які мали б писати представники громадськості!!!, та бюджетні кошти різних рівнів, - відповів нардеп Олександр Дехтярчук. 

Відгукнулись і обидва нардепи-«фронтовики».

Ось як це прокоментував Вадим Сидорчук: - Безперечно, штраф у 85 гривень - мізерний. Крім того, ще потрібно промоніторити, скільки порушників платить ці штрафи взагалі. Щодо змін у законодавстві, однозначно їх потрібно вносити. Це може бути ініціатива і  депутатів нашої фракції, але напрацьовувати проект закону мають у Комітеті з питань екологічної політики, відписав - Вадим Сидорчук.

Його колега Віталій Корчик дав найоб’ємнішу відповідь:- Звичайно, що такий штраф за знущанням над природою є абсолютно неприйнятним. Це дуже правильно підняте питання, яке потребує вирішення на законодавчому рівні. Проте, потрібно відмітити, що органи місцевого самоврядування можуть самі встановлювати штрафи щодо незаконного поводження з відходами. Поспілкувавшись з колегою по фракції,  що представляє «Народний фронт» у Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, дізнався, що на розгляді у Верховній Раді є ряд законопроектів, що покликані не тільки збільшити штрафи, але й посилити контроль за поводженням з відходами. На даний момент таких законів є близько 12, але зараз готується один уніфікований законопроект, який візьме усі напрацювання попередніх та суттєво змінить ситуацію зі сміттям й відходами в Україні. Це стосується як побутових, так і шкідливих відходів. Такий проект закону може бути презентований вже у листопаді місяці. Наша фракція бере участь у написанні такого законопроекту та обов'язково буде голосувати усі законопроекти, що покликані покращити стан екології у нашій державі, - написав Віталій Корчик

Всі ми знаємо, що хто б що і як красиво не писав, відчуємо ми це тільки тоді, коли зможемо побачити, відчути. Поки ж усі розповіді влади про те, що все зміниться, поборють корупцію і жити всім стане краще – не заходили далі миски зі спагетті, яке нам доводиться знімати з вух величезною вилкою. Але питання зі зґвалтуванням природи – не менш важливе, аніж боротьба з корупцією. І його, здавалося б, можна вирішити малою кров’ю, аби тільки була політична воля і малих, і великих чиновників. Обстежити береги водойм і закрити усі стоки, для початку, було б уже непоганим кроком…

Богдан ВЕРТИНСЬКИЙ

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: